Mi az a törött link?
A törött link az, ami egy nem létező oldalra vagy erőforrásra mutat. Ezek a hivatkozások általában akkor keletkeznek, amikor az adott weboldal eltűnik, vagy áthelyezik őket anélkül, hogy beállítottak volna átirányítást. Ha véletlenül rákattintasz egy ilyen linkre, a kiszolgáló gyakran 404-es (Nem található) vagy 410-es (Elmúlt) hibakódot küld vissza.
Két fő típusa van a törött linkeknek:
- Törött kimenő linkek: ezek azok a hivatkozások, amik egy másik weboldalra mutatnak, de sajnos az oda vezető céloldal már nem elérhető,
- Törött backlinkek: itt olyan hivatkozásokról van szó, amelyek olyan oldalakról érkeznek, amik már eltűntek.
Ezek a hibás linkek nemcsak hogy frusztrálóak a felhasználók számára, de még a weboldalad SEO-ját is ronthatják! Gondolj csak bele: ha valaki csalódottan találkozik ilyen hibás hivatkozásokkal, akkor könnyen elveszítheti a bizalmát az egész oldal iránt.
Ezért érdemes odafigyelni ezekre a törött linkekre!
Miért jelennek meg a törött linkek?
Az internet folyamatosan változik, és ez bizony a törött linkek megjelenéséhez is vezethet. Előfordulhat, hogy:
- egyes weboldalakat törölnek vagy áthelyeznek,
- csak frissítik a tartalmat,
- a vállalkozás megszűnik,
- a weboldal készítője más irányba szeretné terelni az érdeklődést,
- vagy egyszerűen csak elfelejtik frissíteni a régi URL-t.
Ha túl sok törött link akad az oldalon, az komolyan rontja a felhasználói élményt. Ráadásul ez pazarlás a keresőmotorok erőforrásaival! A 404-es hibák igazi „zsákutcák” a keresőrobotok számára, ami csökkenti az oldal láthatóságát és rangsorolását.
Ha valaki rákattint egy hibás linkre és csalódottan távozik, nagyobb eséllyel soha többé nem tér vissza hozzád. Éppen ezért érdemes rendszeresen átnézni és karbantartani a hivatkozásokat!
Milyen hatással vannak a törött linkek a SEO-ra?
Tudtad, hogy a törött linkek igencsak kihatnak a SEO-ra és a weboldalad teljesítményére? Amikor a keresőrobotok olyan hibás hivatkozásokkal találkoznak, az azt üzeni nekik, hogy az oldal karbantartása nem éppen a legjobban zajlik. Ez pedig rontja az egész weboldal minőségét, ami végső soron hátrányosan befolyásolja a rangsorolást.
Ha sok törött link van az oldaladon, nemcsak a látogatók bizalmát csökkentheted, hanem az organikus forgalom és a konverziós arány is szenvedhet ettől. Képzeld el:
- ha egy felhasználó hibás linkekkel találkozik,
- valószínűleg gyorsan elhagyja az oldalt,
- így könnyen lemaradhatsz arról, hogy visszatérő látogatókat szerezz.
Ráadásul ha túl sok 404-es vagy 410-es státuszkódot generál egy weboldal, annak még a keresőmotorok feltérképezési költségkeretére is negatív hatása lehet. A Google például nem szeret időt pazarolni olyan oldalakra, amelyek folyamatosan hibákat jelentenek. Épp ezért nagyon fontos időről időre ellenőrizni és javítani ezeket a törött hivatkozásokat!
Hogyan befolyásolják a törött linkek a weboldal teljesítményét?
Képzeld el, hogy egy látogató rákattint az oldaladra, és hirtelen egy törött link fogadja – hát nem lenne ez elég kellemetlen? Azonnal csalódottá válik, és lehet, hogy már soha többé nem jön vissza. Ilyen élmények sajnos csökkentik a bizalmat a weboldalad iránt, ami nem jó jel.
A működő linkek viszont igazi szuperhősök! Segítenek abban, hogy a látogatók könnyedén navigáljanak az oldaladon, és élvezzék az ott eltöltött időt. Ha azonban tele van törött linkekkel az oldalad, akkor ez komoly akadályokat gördít eléjük. Ráadásul a keresőmotorok is figyelnek ezekre a hibákra: ha sokat találnak belőlük, azt üzenik nekik, hogy az oldal karbantartása hagy némi kívánnivalót maga után.
SEO szempontból pedig még rosszabb a helyzet: ezek a problémák csökkenthetik az organikus forgalmat és rontják a konverziós arányt is. A látogatók gyorsan távoznak onnan, ahol folyamatosan hibás linkekkel találkoznak. Így könnyen lemaradhatsz arról, hogy visszatérő ügyfeleket szerezz.
Ezért érdemes rendszeresen átnézni és karbantartani a weboldalad hivatkozásait! Így mindenki boldog lesz – te is meg azok a kedves látogatók is!
Milyen eszközökkel azonosíthatók a törött linkek?
A törött linkek észlelése elengedhetetlen a weboldalad karbantartásához. Szerencsére számos hasznos eszköz áll rendelkezésedre, amik segítenek gyorsan rábukkanni ezekre a hibákra. Nézzük meg együtt néhány népszerű megoldást!
- Google Search Console: ez egy ingyenes tool, ami részletes jelentéseket készít az oldaladról, és könnyedén kiemeli a törött linkeket és a 404-es hibákat,
- W3C Link Checker: ez az online szolgáltatás átvizsgálja az általad megadott URL-t, és listázza az összes hibás linket – beleértve a 404-es és 410-es kódúakat is,
- Dr. Link Checker: ez az eszköz automatikusan ellenőrzi a weboldalad linkjeit, így pillanatok alatt orvosolhatod a felmerülő problémákat,
- Broken Link Checker: ha WordPress oldalad van, érdemes kipróbálni, mert folyamatosan figyeli és jelzi neked a törött linkeket,
- Ahrefs vagy Moz Link Explorer: ezek prémium SEO eszközök, amelyek részletes backlink elemzést kínálnak, így könnyen rátalálhatsz a legproblémásabb hivatkozásokra.
Ezeknek az eszközöknek köszönhetően nemcsak időt spórolhatsz meg, hanem biztosíthatod azt is, hogy látogatóid zökkenőmentes élményben részesüljenek! Ha ezeket használod, garantáltan jobban fog teljesíteni az oldalad!
Hogyan javíthatók ki a törött linkek?
A törött linkek javítása kulcsfontosságú a weboldalad karbantartásában. Ha észreveszel egy hibás hivatkozást, ne aggódj! Számos lehetőség áll rendelkezésedre, hogy orvosold a problémát.
Az egyik első lépésed lehet a régi linkek frissítése. Ez annyit jelent, hogy új, működő URL-ekkel helyettesíted az elérhetetleneket. Képzeld el, ha találsz egy rég nem használt tartalmat – érdemes utánanézni, van-e valami hasonló vagy releváns anyag, amihez átirányíthatod a látogatókat. Így nemcsak a linkjeid lesznek naprakészen tartva, de még értékes információt is adsz nekik!
Ha viszont olyan linkekről van szó, amik már teljesen használhatatlanok és nincs alternatív forrásuk, akkor azokat bátran eltávolíthatod. Így csökkented a látogatók csalódottságát és javítod az oldalad általános élményét – mindenki csak nyer ezzel!
WordPress felhasználóként kifejezetten megkönnyíti a dolgod például a WordPress Broken Link Checker bővítmény. Ez automatikusan átnézi az oldalt és jelzi neked a törött linkeket. Így folyamatosan nyomon tudod követni ezeket a hibákat.
Ami még segíthet, az alias módosítás vagy akár átirányítás alkalmazása. Ha van egy régi alias-od, aminek már nem sok értelme van, beállíthatsz neki egy új URL-t (SEF URL), vagy használhatsz 301-es átirányítást is. Ezzel megőrizzük az érdeklődést és biztosan nem veszítünk el látogatókat.
Végezetül pedig sose felejtsd el rendszeresen ellenőrizni az oldaladat különféle linkellenőrző eszközökkel! Így garantálhatod, hogy minél kevesebb törött hivatkozás zavarja majd meg látogatóid élményét – hiszen senki sem szeretne feleslegesen kattintgatni!
Hogyan előzhetők meg a törött linkek?
A törött linkek elkerülése nemcsak fontos, hanem kifejezetten izgalmas feladat is! Ahhoz, hogy mindig naprakész legyél, érdemes félévente vagy akár havonta végigpörgetni a weboldalad hivatkozásait. Használj olyan nagyszerű eszközöket, mint a Google Search Console vagy a Broken Link Checker. Ezek segítenek gyorsan kiszűrni azokat a linkeket, amelyek már nem működnek – így elkerülheted a látogatók bosszúságát.
Ezen kívül figyelj arra, hogy mindig megbízható és friss forrásokkal dolgozz! A magas PR értékű weboldalak nemcsak biztonságosabbá teszik a linkelést, hanem még az oldalad hitelességét is növelik. Egy jó hírű hivatkozás csodákra képes!
Ha pedig szeretnéd megkönnyíteni az életedet, használj bővítményeket is. Ezek automatikusan figyelik a weboldalad linkjeit és időben értesítenek a hibákról. Így ha valami gond adódik, gyorsan orvosolhatod.
Végül ne feledd: frissítsd folyamatosan a tartalmadat! Ha régi aliasokat használsz, győződj meg róla, hogy azok új URL-ekre mutassanak. Ezzel nemcsak javítod a felhasználói élményt – ami mindig nyerő –, hanem csökkented annak esélyét is, hogy törött linkekkel találkozzanak nálad a látogatók. Hát nem szuper?